Koncerty

Historie

The Holmes Brothers /US

Prague International Bluenight 103
The Holmes Brothers /US

31.10.2013. 21:00 Lucerna Music Bar

V rámci koncertní série Prague International Bluenights se do Prahy vrací skvělé muzikantské trio The Holmes Brothers. Po 3 letech osvěží své fanoušky svou odvážnou směsicí gospelu, blues a rocku v pražském Lucerna Music Baru na konci října.

Cesta bratrů Shermana (nar. 1939, baskytara, zpěv) a Wendella (nar. 1943, kytara, klavír, zpěv) na vrchol sice byla poměrně dlouhá, ovšem nikoli tak trnitá, jak býváme zvyklí v bluesmanských životopisech číst. Jako synové středostavovské rodiny z města Christchurch ve státě Virginia byli k hudbě vedeni už od raného dětství, naučili se ovládat několik nástrojů a starší Sherman dokonce vystudoval hudební kompozici na univerzitě.
To ovšem bratrům nezabránilo v tom, aby zkraje 60. let opustili rodné prostředí a vydali se za muzikantským štěstím do New Yorku. Tam se jako spoluhráči mnohých slavných hvězd Johnem Lee Hookerem počínaje a Curtisem Mayfieldem zdaleka nekonče postupně vypracovali mezi místní elitu. V roce 1968 se seznámili s Williem "Popsym" Dixonem (nar. 1942, bicí, zpěv) - a trio The Holmes Brothers bylo na světě, byť pod tímto názvem funguje až od začátku osmé dekády.


Koncert, který nás čeká 31.10. v Lucerna Music Baru nabídne hned dvojitou porci gospelu a blues. Jako host večera se před hvězdným triem The Holmes Brothers představí v Praze žijící americká zpěvačka Juwana Jenkins se svou kapelou.


Juwana Jenkins je americká bluesová zpěvačka a frontmanka kapely Juwana Jenkins and Her All-Star Mojo Band. Vyniká autentickým stylem zpěvu a energickým projevem na pódiu. Obecenstvo odchází z jejích koncertů příjemně naladěno, a to díky přátelské atmosféře a gospelovým prvkům, které Juwana Jenkins vkládá do svého projevu.

 Nejoblíbenějším žánrem Juwany Jenkins je gospel, jemuž se věnovala po několik desetiletí. Později přesedlala na blues a vnesla svěží vítr do české bluesové scény. Její styl zpěvu je nezaměnitelně drsný a reálný. Inspirována Patti LaBelle, Mavis Staples, Lenou Horne nebo také Janis Joplin a Tinou Turner vkládá Juwana Jenkins do svého hlasového projevu nezaměnitelné variace. Ty společně s tradičním old-schoolovým pojetím bluesového žánru vytvářejí nezapomenutelnou zkušenost, ať už při poslechu jejich CD či při vystoupeníchnaživo. Od ostatních zpěvaček blues se liší nejen tónovým rozsahem, ale i barvou svého hlasu. Přizpěvu je tvrdý, energický a nefiltrovaný. Pro diváky je každý koncert příležitostí jak zažít blues. Kritici přirovnávají její  hlasový projev k buldozeru, který před sebou hrne léta bluesové klasiky.


Vstupenky k dostání v předprodeji v sítích TicketproTicketstream a Eventim  a na pokladně v Lucerna Music Baru.