Koncerty

Historie

Charlie Musselwhite /US

Prague International Bluenight 88
Charlie Musselwhite /US

7.6.2011. 21:00 Lucerna Music Bar

Do České republiky přijíždí poprvé bluesová legenda, jeden z nejuznávanějších bělošských muzikantů tohoto žánru, Charlie Musselwhite. Hráč na foukací harmoniku, který během své bohaté kariéry spolupracoval s takovými velikány jako jsou Muddy Waters, Junior Wells, Buddy Guy, Bo Didley, Jerry Lee Lewis, a Johny Cash, vystoupí 7.června v Lucerna Music Baru!


V rámci série Prague International Bluenights vystoupí 7.června od 21h v Lucerna Music Baru v Praze Charlie Musselwhite. Jeden z nejuznávanějších bělošských bluesových muzikantů, nejlepší hráč na foukací harmoniku v tomto žánru, zpěvák, vypravěč a průkopník blues mezi bílou populací v USA v šedesátých letech.

Charlie Musselwhite byl hlavním propagátorem blues mezi bělošskou komunitou v 60.letech. Přezdívalo se mu „White Bluesman“. Díky tomu byl předlohou pro postavu Elwooda Blues z kultovního filmu the Blues Brothers. Přestože je označován za „bílého bluesmana“ on sám se hlásí i k indiánským kořenům z kmenů Cherokee a Choctaw. Svou hudbou obohatil klasické delta blues inspirací v jiných žánrech, jako je jazz, Tex-Mex, country a World Music. Za svou kariéru vydal bezmála 30 sólových alb a hostoval na nahrávkách snad každé bluesové legendy, která v tomto hudebním žánru něco znamená. Kromě postav klasického blues, jako byli John Lee Hooker, Otis Taylor, John Hammond, Muddy Waters, Junior Wells, Buddy Guy, Bo Didley a další, spolupracoval například i s rockovými a rokenrolovými hvězdami typu Toma Waitse, Jerryho Lee Lewise, nebo Bonnieho Raitta. V jeho kapele pak účinkovali uznávaní kytaristé jako Harvey Mandel, Robben Ford a Fenton Robinson.  V roce 2010 byl uveden do bluesové síně slávy.

Charlieho doprovázejí na jeho cestě životem jak rány osudu, tak kontroverzní momenty. Jak sám tvrdí, nikdy prý nebyl na pódiu střízlivý až do roku 1987, kdy s alkoholem nadobro skončil. Kontroverzní byla i jeho spolupráce s kubánskými muzikanty v době, kdy vztahy mezi USA a Kubou byly na bodě mrazu. Největší rána osudu přišla v roce 2005, kdy mu zemřeli oba rodiče, jeho matka byla dokonce zavražděna.


Mississippi, Chicago, San Francisco – mix prostředí, který stojí za Charlieho jedinečností.

Charlie Musselwhite se narodil v roce 1944 v Mississippi, kde začínal se svou muzikantkou kariérou, aby se v roce 1962 přemístil do bašty blues Chicaga. Zde vystupoval z počátku jako pouliční harmonikář a zpěvák až se na konci šedesátých let stal jednou z největších atrakcí slavných chicagských klubů. Zde se potkával se svými bluesovými kolegy jako Muddy Waters, Junior Wells, Sonny Boy Williamson, Buddy Guy a Howlin' Wolf. V roce 1967 pak opouští scénu v Chicagu a usazuje se v San Franciscu. Zde se z něj stává kalifornský král blues a užívá si slávy napříč celým spektrem publika včetně hnutí hippies. Říká se, že on sám dokonce přesvědčíl Johna Lee Hookera k přestěhování do Californie z Chicaga. Tato pestrost prostředí, hudebního a kulturního zázemí a spolupráce s muzikanty různých žánrů dělá z Charlieho Musselwhita jednoho z nejoriginálnějších bluesových muzikantů historie.

V současnosti je Charlie Musselwhite považován za neoddiskutovatelného krále bluesové harmoniky, jak se o něm vyjadřují přední bluesová média. Svá alba vydává u renomovaného vydavatelství Aligator Records a se svou kapelou vystupuje v klubech a na festivalech po celém světě. Je první hvězdou všech bluesových festivalů, na kterých se během svých turné objeví. Každou neděli vystupuje živě v show kalifornského rádia KRHS v 10 hodin tamního času. Pro zajímavost si lze toto vysílání poslechnout na www.krsh.com. Odkaz na archiv jeho vystoupení na rádiu KRSH: http://www.krsh.com/pages/8911059.php?

Jako předkapela vystoupí St. Johnny & The Sinners.

Momentálně jediná kapela v ČR hrající west-coast jump blues. Díky originálním starým aparátům s autentickým zvukem. Repertoár tvoří půl na půl vlastní a převzaté věci.Swingující rytmiku doplňuje syrová, velmi stylová kytara a charakteristický zpěv St. Johnnyho. Celkový zvuk dotváří amplifikovaná harmonika Charlieho Slavíka, považovaného v současné době za nejvyspělejšího hráče na tento nástroj v ČR. Kapela hraje v klubech, na festivalech a privátních akcích nejen v ČR, ale i v okolních státech (Polsko, Maďarsko, Německo, Rakousko...atd). Letos bude po druhé doprovázet amerického zpěváka a kytaristu Brenta Moyera (Nashville TN) na jeho česko-rakouském turné.

Vstupenky v předprodeji v sítích Ticketpro, Ticketstream a Eventim.

 
VIDEO UKÁZKA:
http://youtu.be/AtMvv34LAmI