Koncerty

Historie

Maria Kalaniemi & Timo Alakotila /Finsko a Marta Töpferová /ČR/US

Mezinárodní víkend žen
Maria Kalaniemi & Timo Alakotila /Finsko a Marta Töpferová /ČR/US

9.12.2012. 19:30 Palác Akropolis, Praha

Světově proslulá finská akordeonistka považující melodie za poselství Marie Kalaniemi vystoupí s Timo Alakotilou v rámci Mezinárodního víkendu žen v pražském klubu Akropolis. Absolventka helsinské Sibeliovy hudební akademie a dnes její vážená profesorka Marie kalmiemi vystoupí 19.prosince společně s jedním z nejžádanějších finských hudebníků a skladatelů Timem Alakoitilou v paláci Akropolis v rámci tradičního festivalu Mezinárodní víkend žen. „Hra Marie Kalaniemi má auru klidné síly,” tvrdí novinář a hudebník Andrew Cronshaw. Jako host večera se publiku představí neméně nadaná a slavná umělkyně Marta Töpferová.

Spolu se skupinou Värttinä a dalším významným akordeonistou Kimmo Pohjonenem, reprezentuje Maria Kalaniemi finský přístup k tradici nastavený zakladatelem Sibeliovy akademie Heikki Laitinenem: „Hrát lidovou hudbu jakou ještě nikdo neslyšel.“ Zatímco ale vášnivý Kimmo je s akordeonem přirovnáván k Hendrixovi, Marii lze považovat za Erika Satieho. Její brilantní, pozoruhodně citlivý styl hraní se vymyká běžným pravidlům a mezi současnými akordeonisty nemá takřka obdoby. Na akordeon hraje od osmi let. Renomé si Maria získala v řadách skupin Aldargaz, Ramunder a v projektu Accordion Tribe, mezinárodní oslavě akordeonu za účasti Guy Klucevseka (USA), Bratko Bibice (Slovinsko), Larse Hollmer (Švédsko) a Otto Lechner z Rakouska. Svým nástrojem dokáže Maria Kalaniemi napodobit bouři i ticho po ní. Hudbou na pomezí tradice a klasiky vytváří melodické obrazy, náladově proměnné krajiny, v nichž důležitou roli sehrává improvizace. Dokáže se vcítit do Prokofjeva i argentinského tanga; s irskou harmonikářkou Sharon Shannon je schopná se po hospodsku odvázat nebo naopak podpořit umění japonského konceptualisty Yasunori Mitsuda. České publikum mělo šanci Marii slyšet sólově v roce 2010 na festivalu Colours of Ostrava.

Timo Alakolita zase patří k nejvyhledávanějším a nejvšestrannějším hudebníkům finské scény. Vyniká především v jazzové, folkové a klasické hudbě. Je žádaným skladatelem a aranžérem, sám pak hraje na piáno a harmonium. Je producentem nespočtu úspěšných finských kapel včetně sólových projektů Marie Kalaniemi. Spolu s ní pak vystupoval například v londýnské Queen Elizabeth Hall v doprovodu orchestru BBC.

Dva vynikajících hudebníci nedávno oslavili 20 let spolupráce. Kalaniemi a Alakotila byli ještě studenti, když se setkali na Sibelius Academy v Helsinkách v roce 1991. Jejich hudba obsahuje skladby finsko-švédské tradiční hudby, nebo taneční rytmy, tango a polku. Kalaniemi je stále královnou finského akordeon, navzdory výzvám mladších hráčů. Její tón a frázování je naprosto nenapodobitelné a její zpěv je sladký a klidný.

Jako host večera se publiku představí neméně nadaná a slavná umělkyně Marta Töpferová, dcera českých herců žijící ve Spojených státech. Tvorba Marty Töpferové ukazuje, proč jí London Times nazývají  "jedním z nejpůvabnějších interpretů latinskoamerické lidové hudby". Po turné v České republice nahrála v Praze se svým newyorkským souborem album "Trova" (Trubadúrská tradice). V něm  kulminuje její láska ke stylům jako je kubánský son a portorikánská bomba. Ať už volí pro své texty češtinu, angličtinu či španělštinu, pozoruhodná schopnost Marty, jako skladatelky, se promítá do celé její práce, což z ní činí jedinečnou umělkyni. "Je to otázka mého hlubokého spříznění s hudbou a poezií. Cítím v sobě potřebu psát  hudbu, která je upřímná, krásná a poetická. Dělám to, co je opravdu blízké mému srdci."

Vstupenky na koncert v předprodeji v sítích Ticketpro, Ticketstream, Eventim a v Paláci Akropolis.