Koncerty

Historie

U.K.

Prague International Bluenight 96
U.K.

29.5.2012. 21:00 Lucerna Music Bar

Legendární britská rocková kapela U.K. se vrací na světová pódia po 33 letech. V Praze vystoupí 29.5. v Lucerna Music Baru! Kultovní kapela U.K., která působila na hudební scéně mezi lety 1977 až 1980, se dala po 33 letech opět dohromady a vyjíždí na světové turné. V Praze zahraje vůbec poprvé a to v rámci koncertní série Prague International Bluenight 29.5. v Lucerna Music Baru. Kapelu tvoří muzikanti, kteří prošli skupinami zvučných jmen, jako jsou King Grimson, Roxy Music, Uriah Heep a Yes, nebo doprovázeli jiné hvězdné muzikanty, například Franka Zappu, Garyho Moorea nebo Johna McLaughlina. Na svém kontě mají U.K. tři vysoce ceněná alba UK, Danger Money a Night After Night (live).


Mezi takzvanými superskupinami vyčnívá jeden starší, progresivně rockový projekt, který si dal krátké jméno U.K. Ačkoli tahle skupina působila jen v letech 1977 – 1980, zanechala po sobě tři desky a ovlivnila nespočet muzikantů, například Yngwieho Malmsteena, který zařadil skladbu In the Dead of Night na své album Inspiration z roku 1996, kterým vzdával hold svým hudebním idolům.

 

Kapelu založili v roce 1977 baskytarista a zpěvák John Wetton, známý z působení v King Crimson, Roxy Music, Uriah Heep nebo The Family, a bubeník Bill Bruford (King Crimson, Yes, Genesis). John Wetton si do kapely vybral klávesistu a houslistu Eddieho Jobsona, který si v té době vysloužil ostruhy v kapelách Curved Air, Roxy Music a u Franka Zappy. Bill Bruford na druhou stranu přivedl talentovaného kytaristu Allana Holdswortha (Soft Machine, Gong).

 

První a eponymní deska vyšla v roce 1978 a na to, jak byla experimentální a neortodoxní, se dostalo velmi vysoko na žebříčcích jak v Británii (43. místo), tak ve Spojených státech ( 65. místo). Jistě tomu napomohla hvězdná sestava, ale nejen to. Přestože album nabídlo originální a pestrou směs progresivní hudby, bylo zároveň i poslouchatelné a přístupné širší vrstvě posluchačů.

 

Během následujících turné ale uvnitř kapely začaly narůstat názorové třenice. V UK se utvořila dvě křídla – jedno (John Wetton s Eddie Jobsonem) chtělo hrát více pro lidi a směřovalo spíše k popovému proudu, zatímco druhé (Bill Bruford s Allanem Holdsworthem) se chtělo přiklonit víc k jazzové hudbě. Vše vyvrcholilo v roce 1978, na jehož konci byl Allan Holdsworth z kapely vyhozen pro názorové rozdíly. Krátce po něm se rozhodl z vlastní vůle odejít i Bill Bruford.

 

U.K. se rozhodli dál pokračovat bez kytaristy a na uvolněné místo bubeníka angažovali bubenického maestra Terry Bozzia, kterého Eddie Jobson znal ještě z působení u Franka Zappy. Trio se pustilo do skládání nového materiálu a v březnu 1979 vypustilo do světa desku Danger Money, která se ve Spojených státech vyšplhala na 45. příčku žebříčku Billboard. Převážnou část roku strávila kapela na společném turné se spřízněnými Jethro Tull. V září vychází respektovaná živá deska Night After Night, kterou U.K. natočili v červnu v Japonsku.

 

Po skončení turné, místo aby se odebrali do studia a pracovali na nové desce, se nicméně kapela rozchází. John Wetton a Eddie Jobson se neshodli na dalším vývoji. Zatímco Wetton chtěl kratší skladby, Eddie Jobson tíhnul k delším a propracovanějším kompozicím.

 

Přes volání fanoušků a několikerou snahu o obnovení kapely, zejména na konci devadesátých let, se očekávaný comeback uskutečnil až v roce 2011, kdy se dala dohromady poslední sestava kapely Wetton, Jobson a Bozzio. Pro evropskou část turné se nicméně v sestavě U.K. objeví australský talentovaný kytarista Alex Machacek, který hraje s Jobsonem již pátým rokem. Na bicí se potom představí protřelý bubeník Gary Husband, známý z působení s Level 42, Gary Moorem nebo Johnem McLaughlinem. Pro všechny skalní fanoušky kapely U.K. bude pražský koncert jistě nezapomenutelným zážitkem, avšak formace hvězdných muzikantů v čele s Wittonem a Jobsnem zaručeně nadchne i nezaujaté hudební fajnšmekry. 


Pro tento koncert platí zákaz fotografování, natáčení a kouření s sále. Děkujeme za pochopení.


Vstupenky k dostání v předprodeji v sítích Ticketpro a Eventim. Nejlevnější vstupenky k dostání na pokladně Lucerna Music Baru, nebo níže.