Koncerty

Historie

The Pretty Things / UK

Prague International Bluenight 89
The Pretty Things / UK

21.10.2011. 21:00 Rock Café

Rokenrolová legenda The Pretty Things vystoupí poprvé v Praze. "Ošklivější bratranci Rolling Stones", jak jsou často Pretty Things označováni, vystoupí 21.října ve znovuotevřeném pražském klubu Rock Café.

Britská skupina The Pretty Things patří k pilířům rockové hudby, třebaže na rozdíl od Beatles a Rollings Stones nebyl po právu jejich význam doceněn tak, jak by si zasloužili. „Drsnější než Rolling Stones a ošklivější než Beatles“, to bylo hlavní motto muzikantů v kapele. V jejich hudbě se promítá rock, blues, psychedelický rock. Název kapely je odvozen od písně rokenrolové legenby Bo Didleyho "Pretty Things", což samo o sobě naznačuje zásadní inspiraci tvorbou průkopníka rokenrolu. Již v r. 1964 zaútočili svými singly do britských hitparád a rovnou zaujali přední umístění. Skupina procházela řadou personálních proměn, ale vůdčími osobnostmi zůstávali zpěvák Phil May a sólový kytarista a zpěvák Dick Taylor, oba dva uvidíme i na pražském koncertě. Kromě ostatních hudebních zásluh, jsou Pretty Things pro rockovou historii významní tím, že vytvořili v r. 1968 úplně první rockovou operu S. F. Sorrow Jistí pamětníci tvrdí, že kytarista the Who Pete Townshend byl tímto koncepčním projektem natolik ovlivněn, že na jeho základě napsal úspěšnou operu Tommy, která spatřila světlo světa až o rok později. Historie se k albu S.F. Sorrow zachovala macešsky a dodnes je považováno za "odvar" z Tommy, třebaže jeho prvenství nebylo nikdy zpochybněno. Projekt však minula mediální sláva. Přítelem kapely byl mj. i Jimmy Page, který se snažil v sedmdesátých letech na labelu Swan Songs prosadit jejich comeback. Kapela The Pretty Things zůstává významným milníkem britské rockové historie se spoustou alb a světových hitů na svém kontě. Zakládající členové kapely  Dick Taylor a Phil May představí v Praze průřez téměř padesátiletou kariérou kapely, od svých počátků v 60.letech až do současnosti.

 Vstupenky k dostání v předprodeji v sítích TicketproTicketstream a Eventim . Zlevněné vstupenky lze také zakoupit na pokladně Lucerna Music Baru a v čítarně Unijazz (Jindřišská 5, Praha 1, 4.patro).